Tartalom
GOLOPI HÍRMONDÓ
Golop Idegenforgalmáért és Kultúrájáért Egyesület hírlevele
II. szám 2010. szeptember
Kedves golopi Lakosok !
Szeretettel köszöntjük Önöket abból az alkalomból, hogy egyesületünk második hírlevelét olvashatják. Ígértük hogy rendszeresen beszámolunk Önöknek az egyesület munkájáról és elért eredményeinkről .
2 év telt el az első hírlevelünk óta. Emlékeznek még ? Néhány mondat az akkori számból:
2006. nyarán vetődött fel a kérdés, hogy szükséges lenne a falu idegenforgalmának fejlesztése, mivel míg a környező településeken kivétel nélkül kihasználták a kedvező adottságokat ( finom borok, csodálatos hegyvidéki panoráma, jó levegő, történelmi látnivalók ) és sorra nyíltak a vendégházak, szálláshelyek, addig Golopra ez nem volt jellemző.
Éreztük, hogy ebből a célból azok között összefogásra van szükség, akik egyetértettek ezzel.
Úgy gondoltuk, hogy egyesületet kellene alapítanunk, ahol kibontakoztathatjuk elképzeléseinket.
A Borsod-Abaúj Zempléni Bíróság 2007. május 9-én közhasznú szervezetként hivatalos végzésben nyilvántartásba vette egyesületünket.
Kivonat az alapító okiratból:
Az egyesület célja Golop turisztikai és idegenforgalmi fejlesztése, ezen belül, a falusi turizmus, az egészségturizmus, a borturizmus, a kerékpáros és az úgynevezett bakancsos turizmus fejlesztése. Műemlék és jelentős építészeti értékekkel bíró épületek felújítása, fenntartása. Oktatási, kulturális, szociális és turisztikai információs központ létrehozása, mindezekkel hozzájárulva Golopon a foglalkoztatás javításához, munkahelyteremtéshez. Az egyesület minden törvényes eszközzel népszerűsíti Golop községet, védi, fejleszti, szépíti környezetét.Prospektusokat, képeslapokat, programfüzeteket ad ki, internetes honlapokat készít és tart fenn…stb
Ennek szellemében határoztuk meg a munkákat.
Elsőként a falu szépítését, virágosítását tűztük ki célul. Meghirdettük a Rákóczi út végén lévő csatornameder kitakarítását, melyre meglepően sokan eljöttek a faluból.
Egész nap lelkesen dolgoztunk, gereblyéztünk, kövekből virágszigetet alakítottunk ki, melybe virágokat ültettünk. Azóta szép látvány fogadja a vasútállomás felől Golopra érkezőket.
A faluszépítési munka tovább folytatódott. Az Öregek Napközi Otthonának udvarát és utcafrontját takarítottuk, szépítettük.Megmozdult Golop, sokan áldozták fel a hétvégéjüket felhívásunkra, ekkor épültek sorra az utcákon a virágszigetek, melyek többségét azóta is gondozzák az itt lakók és a polgármesteri hivatal.. 2007. tavaszán virágosítási versenyt hirdettünk meg a faluban, majd díjaztuk a legvirágosabb portákat.
A golopi falusi turizmus kialakításának terve is céljaink között szerepelt.
Falusi vendéglátó tanfolyamot szerveztünk a faluban, munkahelyteremtés céljából.
Az elméleti és gyakorlati vizsgákat sikeresen teljesítették mindannyian, 14 fő golopi kapott OKJ-s bizonyítványt..
Első nagyobb általunk szervezett rendezvény volt az I. Feszt-Igyál, amelyen - köszönhetően minden segítő embernek - színvonalas pünkösdi programot nyújtottunk. Megtartottuk az I. Bortúrát, amely mára már hagyománnyá vált a faluban.
De a legbüszkébbek az Ösi Magyar Címertár létrehozására vagyunk.
Ennek története a következő:
Egy budapesti művésznő 2000 db-os címer és zászlógyűjteményének keresett méltó helyet az országban. Fölvetődött, hívjuk el, nézze meg a Vay-kastélyt. Szabadiné Sinkó Ilona címerfestő eljött Golopra és úgy döntött, hogy itt jöjjön létre az Ősi Magyar Címertár.
Nagy feladat várt ránk, segítőket, szponzorokat kellett felkutatni, megnyerni a kastély felújításához. Aki fontosnak érezte, hogy létrehozzuk ezt a kiállítást, jött segíteni.
Több mint 150 támogató cég és személy kisebb-nagyobb felajánlása jött össze, anyagi, tárgyi, valamint fizikai segítségben.
Nagy öröm volt látni ezt a példa nélküli összefogást a cél érdekében.
Mindenirányú ismeretségünket megmozgatva és utánajárva a szponzoroknak, végül több hónapi, néha emberfeletti munkát végezve felújítottuk a kastély belső termeit és 2008. május 31-én megnyitottuk nagyszabású műsor keretében a kiállítást.
Az Ősi Magyar Címereinkért Alapítvány - amely a kiállítás anyagával kapcsolatosan hivatalosan eljár – egyesületünket bízta meg a Címertár üzemeltetésével.
A kiállítás létrehozása is nehéz falat volt, de a kiállítás jelenlegi üzemeltetése sem könnyű az egyesület számára. A belépőjegyek árából kell gazdálkodnunk, egyéb támogatásra nem számíthatunk hivatalos szervek részéről.A kitartó és fáradságos munkának az első gyümölcseit most ízlelgetjük. Egyre többen jönnek az ország minden tájáról
megtekinteni a kiállítást, főleg egyénileg és már egyre több a buszos csoport is. Büszkék vagyunk, hogy munkánkkal olyan országos szintű, egyedülálló turisztikai látnivalót hoztunk létre Golopon, amellyel a falunknak sikerült bekerülnie az ország idegenforgalmi vérkeringésébe.
Golop neve egyre jobban terjed az országban.
Minden eddigi látogató elismeréssel írt vendégkönyvünkbe a kiállításról , a színvonalas tárlatvezetésekről és a létrehozó egyesületről. Olvassanak el néhány bejegyzést:
Látogatóink írták 2008-ban
A Kossuth Lajos Koszorúja Alapítvány kuratóriuma nevében nem találunk szavakat, a látottak ámulatba ejtettek ( Budapestről )
Meglepődtünk e csodán, örülünk, hogy betértünk, híreszteljük, amerre járunk ( Budapestről )
Minden magyarnak meg kell nézni, hogy emlékezzen és tanuljon ! ( Budapestről )
Büszke vagyok, hogy magyar vagyok és hogy itt lehettem. A tárlatvezetés fenomenális volt. ( Miskolcról )
E remek tárlat példamutató módon szemlélteti Magyarország történetét, történelmét a századok címerein, jelképein keresztül ( Pécsről )
Kellemes meglepetésben volt részünk. Becsülendő az akarat és a tett, amivel létrehozták. ( Miskolcról )
Isten tartsa meg a jó kezdeményezést és további jó munkához a kitartást ( Új-Zélandról )
Nagyszerű élmény volt ezt a kiállítást végignézni ( Nyugdíjasklub-Tiszavasvári )
A címerek és a zászlók méltó helyre kerültek ( Kossuth Lajos Hadtudományi Alapítvány titkára )
Ha magyar vagy, látnod kell. Add tovább, hogy az unokád unokája is tudja, honnan származik. ( Budapestről )
A fenti sorok 2008-ban íródtak, most 2010. van.
Lássuk mi történt 2 év alatt az egyesület életében:
Továbbra is fenntartjuk, üzemeltetjük a Címertárat. Két személyt foglalkoztatunk, a Címertár tárlatvezetői lettek. Két év alatt a nulláról indulva, tavaly már közel 2500 látogatója volt ennek a páratlan kiállításnak. Ebből több mint 30 busszal érkező csoport - diákok, nyugdíjasok, kirándulók. Elmondhatjuk, hogy a kirándulócsoportok mostmár éppúgy betervezik a Címertár meglátogatását, mint a monoki Kossuth Emlékházat vagy a vizsolyi Biblia megtekintését.
A Zemplénbe látogató kirándulók az Ősi magyar Címertárat éppúgy számon tartják, mint a környékbeli történelmi látnivalókat.
Újabb, 2010-es bejegyzések a Címertár vendégkönyvéből:
" Ebben a néhány szobában benne van hazánk történelme!
Köszönjük ezt az élményt és azt, hogy Golopra került ez a felejthetetlen kiállítás!
Nagyon értékes, és alapos idegenvezetésben volt részünk! Köszönjük"- Veszprém
" Igazán nagy örömet jelent, hogy ide betérhettem.
Kívánok sok ilyen lelkes, felkészült és a Magyarokért ilyen sokat tevő elhivatott embereket"-
" Köszönjük a szép kiállítást, remélem még láthatunk majd évek múlásával egy új és örök életű címert és zászlót, mely az egyedüli, igaz Isten nevében egyesíti a világ valamennyi tiszta szívű emberét.
A jövő záloga a múltunkban van" - Székesfehérvárról
" Örömömre szolgál, hogy Golopon ilyen látnivaló és elgondolkodtató élményben lehet része az unokáknak!
Gratulálok az ötlethez és sok sikert a további munkákhoz" - Budapest
" Gratulálunk a kiállításhoz! Kívánunk nagy " csodát", hogy álmaik megvalósuljanak"- Debrecen
" Történelem a " a tű fokán keresztül" a művész szemével.
Mind az igényes munka, mind a tárlatvezetés maradandó élményhez juttatott 30 pedagógust"- Budapest
" Köszönjük a széleskörű információt és idegenvezetést!
Csodálatos élményben volt részünk"- Szorgalmatos
" Nagy élményt adott a kiállítás, és külön köszönet a lelkes, szakszerű tárlatvezetőnek"- Kiskunhalas
"Gratulálunk a gyűjteményhez! Minden magyarnak látnia kellene! A művésznőnek jó egészséget, s további sikeres munkás éveket kívánunk! Örülünk, hogy itt lehettünk"- Baja
Hallgatókból előadók
Furcsa és egyben felemelő érzés, hogy régi iskolánkban dolgozhatunk már több mint két éve és ezáltal mi is aktívan részt vehetünk Golop kultúrájának és idegenforgalmának fellendítésében. A kastély és az 5,8 ha-on elterülő egykori „Tündérkert” tulajdonosai, a Vay család a XIX. században a falut egykor már szellemi és kulturális központtá varázsolták. Ezzel az országban egyedülálló, aranytűhímzéssel készült Címer és Zászlókiállítással mi is szeretnénk folytatatni elődeink elkezdett munkáját, akik az oktatás és kultúra legnagyobb patrónusai voltak. Arra törekszünk, hogy az általuk megkezdett utat folytassuk és újra a térség kulturális központjává váljon a község.
Örömmel tölt el minket, hogy többek között ezen falak között megszerzett tudásunkat most mi adhatjuk tovább ugyanebben az épületben, de országszerte különböző kulturális rendezvényeken is, amelyeken a Címertárat és kicsiny falunk nevezetességeit ismertethetjük meg az érdeklődőkkel.
Mindemellett felemelő élmény naponta átélni teremről -teremre nemzetünk dicső történelmét, miközben az évek során megszerzett tudásunkat átadjuk a látogatóknak, akik alkalmanként kiegészítik ismereteinket.
Mindannyiunk életében meghatározó az az élmény, amit az itt eltöltött napok adnak, az emberekkel való találkozások (professzorok, kutatók, médiában dolgozók) akikkel felidézhetjük a régmúlt eseményeit.
Célunk, hogy a Címertárat és Golopot országszerte még ismertebbé tegyük és az előttünk álló fejlesztések által Vay Gildának egyik vágyát teljesítsük, hogy szeretett ősei lakhelyén emlékmúzeum jöhessen létre. Itt családja története, munkássága is bemutatásra kerülne a címerek és zászlók mellett, hiszen áldozatos munkájuk nélkül a „Tündérkert” nem jöhetett volna létre.
Somosi Gergő
Kőhalminé Kiss Angéla
Kurucz Nikolett
Angelovics Helga
A kiállítást lehetőségeinkhez mérten igyekszünk fejleszteni.
Korabeli bútorokat szereztünk vissza, kaptunk kölcsön és kiállítottuk a termekben.
Összegyűjtöttük egy kastélybeli cserépkályha maradványait és önzetlen segítőink, egy hajdúböszörményi cserépkályha-építő házaspár a kastély egyik termében visszaépítette.
Összességében elmondhatjuk, hogy céljaink, elképzeléseink beigazolódtak: a Címertár kialakításával Golop a kirándulók egyik úticéljává vált és kijelenthetjük, kis falunknak neve lett az ország idegenforgalmi térképén..
Egyre több vendégház működik és jelenleg is épül, a vendégéjszakák száma növekszik a településen.
A vendégek elragadtatással beszélnek a falu adottságairól, a barátságos golopi emberekről.
Egyre nagyobb igény mutatkozik különféle szolgáltatásokra pl. étkezési lehetőség a faluban,
lovaskocsizás, kézműves bemutatók..stb
Biztosak vagyunk abban, hogy ezáltal a közeljövőben különféle munkalehetőségek is kezdenek megjelenni a falu lakói számára.
2009. február
JÓTÉKONYSÁGI Bált rendeztünk Bál a Kilátóért címmel. A jó hangulatú rendezvényen mindenki jól érezhette magát, élőzene és tombola, finom vacsora és még finomabb borok tetézték a hangulatot !
2009.február 28- március 1.
Részt vettünk Budapesten a 3 napos Utazás Kiállításon, ahol kiállítói pavilonban népszerűsítettük Golopot és a Címertárat a látogatók számára.
Számtalan prospektust osztottunk szét és invitáltuk Golopra az érdeklődőket.
A finom borok kóstoltatásával is sikerült felcsigázni az érdeklődést Golop iránt….:))
Sikerült erre az alkalomra elkészíteni a BARANGOLÓ KÁRTYÁT, amit saját ötletből kiindulva hoztunk létre és először itt mutattunk meg.
Ez a kártya 4 történelmi látnivaló ( Monok-Kossuth Emlékház, Vizsoly-Károli Biblia, Boldogkői Vár és a Golopi Ősi Magyar Címertár) együttes megtekintése esetén kedvezményes belépőhöz juttatja a térség turistáit. Ehhez fölvettük a kapcsolatot a másik három társ-önkormányzattal. Az év során nagyon sokan éltek a lehetőséggel és megvásárolták a kártyát.
2009. április
Komoly kutatómunka után sikerült fölvenni a kapcsolatot a Vay család utolsó leszármazottjával, Vay Péterrel, aki meghívásunkra eljött Golopra, megcsodálta a kiállítást és biztosított bennünket segítségnyújtásáról.
2009. június
A falunap előestéjén egyesületünk megrendezte a szokásos Bortúrát a Kossuth utcai pincesoron, nagy örömünkre újra nőtt a résztvevők létszáma. A harmónikaszót bővítettük dobkísérettel és népviseletbe öltözött táncosok műsora emelte a rendezvény színvonalát.
Ezúton is köszönjük a pincetulajdonosoknak, a zenészeknek és a táncosoknak, hogy önzetlenül segítik az egyesületünk munkáját.
Másnap került sor az I. Madárijesztő-készítő Fesztivál megrendezésére.
Egy eleinte mókásnak tűnő ötlet vált valóra: rendezzünk Országos Madárijesztő-készítő versenyt, váljon hagyománnyá ez a családok, baráti társaságok számára rendezett, önfeledt, vidámságról szóló nap. Golop nevével összeforr a szőlő, körben a szőlőshegyek, minden évben jelentkezik a seregély-veszély, ezért a jópofa madárijesztő-figurák készítésének ötlete kézenfekvő dolog volt. A 12 benevezett csapat ötletes madárijesztőit szüretig mindenki megcsodálhatta.
A következő hónapokban szintén a Címertár foglalt le minket és az ide látogatók színvonalas tárlatvezetésén fáradoztunk.
2010. december
Decemberben a golopi gyerekeknek Mikulás csomagot ajándékoztunk.
Minden kicsi gyermek számára meghitt és boldog karácsonyt kívánt az egyesület.
2010 január 9.
Napkoron Nemzetközi Böllérversenyen vettünk részt. 21 fős csapattal nevezett be Golop, és az előkelő Közönségdíjjal tértünk haza. A korai indulás és ébredés ellenére mindenki jól érezte magát, sokat dolgoztunk. Tapasztalatokat, élményeket szereztünk. Az eseményről filmet készítettünk, melyet terveink szerint a Művelődési házban rövidesen levetítünk.
2010 február 14
Vajára látogattunk el, Molnár Sándornak, a Vay Ádám Múzeum igazgatójának meghívására.
Vajai látogatás
Golop a Vay család birtokában volt a XIX. században és ekkor élte virágkorát a település is. Községünk nagyon sokat köszönhet nekik, akik mind az oktatás, mind a kultúra terén is maradandót alkottak. Családjuk minden tagja az országunkért és a népért tevékenykedett. Vay Miklósról (1802-1894) sokan nyilatkozták, hogy „rég idők óta nem tett már senki ennyi hasznot az országnak”. Kazinczy Ferenc, aki egyik lányának a keresztapja volt, így írt róla: „Nemes gondolkozású, nemesb érzésű halandó kevés volt”.
Ezért nem meglepő, hogy régóta vágytam arra, hogy megismerjem ezen nemes nemzet mai leszármazottait. A mai modern világban, az Internet segítségével ez a feladat nem tűnt lehetetlennek.
Szerencsére a fogadtatás is kellemes volt. Vay Péter és családja örömmel fogadta meghívásunkat Golopra, az egykori Vay birtokra.
Az Ősi Magyar Címertárban végigkalauzolva a történelmi címerek és zászlók között a sajátjukat is megtalálták. Péter és fia, Dani a későbbiekben sokat meséltek elődeik életéről, érdemeiről. Elmondásuk szerint az egykori birtokba azonnal beleszerettek és a falut is a szívükbe zárták.
Családjaink között barátság kötődött, amelyet további találkozások is megerősítettek, közülük kiemelném februárban Vaján, az ősi családi várkastélyban tett látogatásunkat, ahová az egyesület képviseletében édesanyámmal mi is szívélyes meghívást kaptunk.
Ezen a hétvégén „Disznótort” rendeztek a városban, amely már hagyománnyá vált.
A Vay Ádám Múzeum igazgatója, Molnár Sándor barátságosan fogadott minket és az egész hétvégéről elmondható, hogy családias hangulatban telt el.
A példaértékűen felújított és berendezett kastély teljesen elvarázsolt minket, amely építészetileg nagyon hasonlít a golopi ókastélyra, amelyet szívfájdalmunkra a községünk nem tudott megtartani és hasonló módon felújítani pályázatok útján.
Másnap közelebbről megismertük a város további nevezetességeit és este egy meghitt vacsora mellett, a többi meghívott vendéggel beszélgettünk, újra átéltük a család történetét a kuruc zeneszó segítségével, egy kiváló tárogatóművész segítségével. Az igazgató közben elmondta, hogy összefogás, elkötelezettség és kitartó munka mind szükséges volt ahhoz, hogy a kastély ma ilyen pompával fogadja a látogatókat. Ezen a hétvégén édesanyámmal mi is megerősítést is kaptunk a vajaiaktól, hogy harcolnunk kell az értékeinkért, mert csak így koronázhatja siker az erőfeszítéseinket és kitartásunkat.
Örök emlék marad számunkra ez a csodás hétvége!
Angelovics Helga
2010 február 27
Egyesületi bált szerveztünk „Nemcsak a 20 éveseké a világ” felhívással.
Rendezvényünket Koncz Ferenc országgyűlési képviselő és családja is megtisztelte.
Rendkívül jó hangulatban telt el az este.
2010 június 28
Az egyesület a bortúra megszervezését, és lebonyolítását gördülékenyen megoldotta, az egyre növekvő vendégsereg kihívást jelentett számunkra. Ez évben kemencés pogácsát sütöttünk a bórkóstoláshoz. Vacsorára szintén különlegesség, káposztáspaszuly készült.
Élőzenés utcabállal zártuk a Bortúrát.
2010 augusztus 7.
Megrendeztük a II. Országos Madárijesztő-készítő Versenyt, egybekötve főzőversennyel. A gyerekekre egész nap ingyenes ugrálóvár és játszóház várt. Fellépett a népszerű Bojtorján country-együttes és Újvári Marika. Színvonalas zenés-táncos műsorokat láthattak a délután folyamán. A 17 benevező csapat tagjai izgatottan készítették az ötletesebbnél ötletesebb madárijesztőket. Hajnalig tartó utcabál zárta a műsort.
2010 augusztus 13-15.
Bösztörpusztán díszvendégek, kiállítók voltunk. A Magyarok Szövetsége kérte fel a Címertárat, mutatkozzon be ezen a három napos rendezvényen.
Örömmel tettünk eleget a felkérésnek és közel 300 000 embernek mutatkoztunk be, vittük hírét Golopnak, a címereknek. Több mint 300 km-re tőlünk, a puszta kellős közepén, emberek érdeklődéssel hallgatták a történelmünket, csodálták a kiállított címereket, zászlókat, megismerkedhettek egyesületünk kétéves munkájával, tevékenységével.
……………………………………………………………………………………………………
Tagjainknak:
Szeretném megköszönni mindenkinek a lelkes és önfeláldozó munkáját.
Külön kiemelve, hogy időt, energiát nem kímélve igyekeztek segíteni terveink megvalósítását.
Nem is tudjátok milyen jó érzés , amikor tudom, hogy csak egy szó, vagy telefon és van kire számítani. Nem mindig a pénz számít, sokszor az emberi erő, cselekedet, jó akarat, amiből építkezünk. Újabbnál újabb feladatok várnak ránk, melyek megoldásra várnak.
Önzetlen munkátokat mégegyszer köszönöm !
Kedves Golopiak !
Minden Goloppal kapcsolatos építő jellegű javaslatot, ötletet, tanácsot, anyagi és tárgyi vagy fizikai munka segítséget örömmel fogadunk településünk további fejlődése érdekében.
A Golop Idegenforgalmáért és Kultúrájáért Egyesület nevében:
Angelovics Lajosné Marika
egyesületi elnök
|